Same rzetelne informacje na temat finansów - tylko u NAS!

Lojalny bank

Na czym polega ocena zdolności kredytowej?

piątek, 09 listopad 2018 at 2:18 pm

Kredytobiorcy najczęściej różnią się między sobą wieloma współczynnikami ekonomicznymi. Wystarczy porównać poziom dochodów, aby zauważyć istotne dysproporcje pojawiające się wśród klientów bankowości detalicznej oraz instytucji parabankowych. Każdy pożyczkodawca musi ze względu na ograniczenie ryzyka oceniać potencjał ekonomiczny kredytobiorcy. Do tego służy zatem ogólnie rzecz biorąc zdolność kredytowa. Warto chwilę o niej podyskutować i nauczyć się ją wykorzystywać na własną korzyść.

Jak należy podchodzić profesjonalnie do analizy zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych wskaźników pozwalających na wiarygodną ocenę klienta instytucji finansowej. Zdolność kredytowa pokazuje po prostu, czy jesteś dla pożyczkodawcy uczciwym partnerem w interesach i czy masz rzeczywistą szansę spłaty długoterminowego lub krótkoterminowego zobowiązania. Problem zdolności kredytowej leży w tym, że jeden błąd przy spłacie wcześniejszego zadłużenia może odbić się negatywnie w Biurze Informacji Gospodarczej, a także w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt na stosunkowo preferencyjnych warunkach lepiej dbać o stabilność zdolności kredytowej, bo to się po prostu niezwykle opłaca. A co w przypadku, jeżeli twoja zdolność kredytowa nie jest zbyt dobra, a jednak potrzebujesz solidnego kredytu gotówkowego. W takim wypadku najlepiej udać się do parabanku, ale niekoniecznie stacjonarnego, tylko internetowego. Wiele instytucji pozabankowych nie zwraca, aż tak bardzo uwagi na zdolność kredytową i pozwala właściwie od początku budować historię spłat na dedykowanym portalu. To niezwykle ważna alternatywa, o której warto pamiętać. Takie podejście sprawdza się w wielu krytycznych sytuacjach.

Lepsze warunki współpracy z bankami ze względu na zdolność kredytową

Instytucje finansowe ufają najbardziej ludziom wykazującym dużą stabilność w zakresie spłaty osobistych zobowiązań. Nie musisz charakteryzować się wcale bardzo dużym dochodem, ale raczej pewnością jego uzyskiwania. Wiele banków zaczyna analizować nawet skalę wydatków gospodarstw domowych i warto zatem przedstawić się na tym tle, jako osoba dość oszczędna. W ten sposób naturalnie zwiększasz szansę zaciągnięcia ekonomicznego kredytu gotówkowego.