Same rzetelne informacje na temat finansów - tylko u NAS!

Lojalny bank

Kredyt na cztery kółka.

wtorek, 29 styczeń 2019 at 1:13 pm

Kredyt samochodowy, zwany też motoryzacyjnym, to często jedyne rozwiązanie aby móc cieszyć się z upragnionych czterech kółek. Kredyt samochodowy daje możliwość zakupu nowego, jak i używanego samochodu. Do wyboru mamy trzy rodzaje kredytu. Jak więc wybrać ten najlepszy dla nas?

Rodzaje kredytów samochodowych.

Do wyboru mamy trzy rodzaje kredytów: kredyt standardowy, balonowy i jednoratowy, zwany też 50/50. Kredyt standardowy to oczywiście tradycyjny kredyt z koniecznością spłacania co miesiąc raty kapitałowo – odsetkowej. Minimalny okres kredytowania to w tym przypadku 6 miesięcy, a maksymalny to 10 lat. Kredyt standardowy otrzymamy w tradycyjnym banku, po spełnieniu wszystkich formalności i wykazaniu się dobrą zdolnością kredytową. Kredyt balonowy charakteryzuje się niskimi ratami w okresie spłaty i ostatnią, wysoką ratą, tak zwaną „ratą balonową”. Taki rodzaj kredytu oferują głównie banki samochodowe. Jednak przed wpłaceniem ostatniej raty, mamy do wyboru trzy możliwości. Po pierwsze – samochód możemy wymienić na nowy w ramach kolejnej umowy kredytowej. Czyli oddając samochód, rozliczamy starą umowę kredytową i podpisujemy od razu nową, na nowy model auta. Druga możliwość to rozłożenie ostatniej części kredytu na raty i pozostawienie samochodu. A trzecia opcja to po prostu jednorazowa spłata ostatniej części kredytu i zatrzymanie samochodu. Kredyt balonowy pozwala na jeżdżenie nowym samochodem co 3 – 4 lata.

Kredyt jednoratowy, czyli 50/50 to również oferta banków samochodowych. Kredyt ten cechuje się dużą wpłatą własną (na poziomie 50%). Pozostałą część kredytu klient będzie musiał zapłacić po ustalonym terminie, który waha się od roku do kilku lat. Istotną zaletą tego kredytu jest brak oprocentowania.

A może kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy tak naprawdę możemy zaciągnąć na dowolny cel i nikt nas w banku nie będzie pytał na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Śmiało więc możemy kupić za niego również samochód. Musimy jednak zachować pewne stałe formalności, dlatego też posiadanie zdolności kredytowej jest tu szczególnie istotną kwestią. Oczywiście kredyt gotówkowy ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczymy na pewno fakt, że zakupiony pojazd od razu będzie naszą własnością, a bank nie będzie miał do niego żadnego prawa, jak to jest w przypadku kredytu samochodowego. Wadą natomiast jest wyższe oprocentowanie.

Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję co do kredytu na samochód, warto zrobić rekonesans i szczegółowo zapoznać się z ofertami banków.