Same rzetelne informacje na temat finansów - tylko u NAS!

Lojalny bank

Zasady oszczędzania na lokatach bankowych

wtorek, 03 grudzień 2019 at 11:00 am

Oszczędzanie na lokatach bankowych jest coraz trudniejszym zadaniem ze względu na stopniowe odchodzenie konsumentów od generowania nadwyżek kapitałowych do kredytowania potrzeb ze względu na niskie stopy procentowe. Warto jednak omówić najważniejsze zasady oszczędzania na lokatach bankowych, aby osiągnąć maksymalne zyski, nawet w problematycznym pod względem makroekonomicznym okresie, sprawdź www.lokata24.eu aby wybrac najlepsze oferty.

Termin założenia lokaty bankowej ma decydujący wpływ na oprocentowanie. Bank nagradza za zamrożenie kapitału na możliwie najdłuższy okres. Lokata na dwa lata będzie zawsze lepsza pod kątem zysku od lokaty rocznej, czy nawet miesięcznej. Im krócej oszczędzasz, tym gorzej dla budżetu. Oszczędzanie krótkoterminowe nie jest w stanie praktycznie w żadnym przypadku wygrać z inflacją. Jedyny wyjątek to lokaty promocyjne. Jeżeli zerwiesz lokatę przed nabiciem odsetek stracisz wypracowane zyski. Z tego powodu termin założenia lokaty dopasuj pod kątem potrzeb życiowych. Czy w ogóle możesz zamrozić na dłużej oszczędności?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów lokat bankowych, chociażby depozyty progresywne, jednodniowe dedykowane przedsiębiorcom, lokaty przeznaczone dla konkretnych grup zawodowych, ekologiczne, powiązane z mediami społecznościowymi (rekomendacja w zamian za wyższe oprocentowanie). Pamiętaj, aby w każdym przypadku monitorować roczne oprocentowanie lokaty bankowej, realne, a nie nominalne.

Lokaty bankowe przedstawia się nominalnie w bankach, co oznacza w praktyce brak uwzględnienia poziomu opodatkowania, a także inflacji obowiązującej przez okres oszczędzania. Realne oprocentowanie lokaty bankowej umożliwia podjęcie efektywnej decyzji o uruchomieniu depozytu. W przeciwnym wypadku stopa zysku może okazać się niższa od inflacji, a to de facto strata. Główna bolączka sektora lokat bankowych to oczywiście podatek od zysków kapitałowych, który banki ściągają automatycznie w momencie naliczenia oprocentowania.

Dywersyfikacja nawet przy lokatach

Lokaty bankowe charakteryzują się sporym bezpieczeństwem ze względu na gwarancje BFG, ale nie przechowuj na wszelki wypadek wszystkich pieniędzy na jednym depozycie. To niepotrzebne ryzyko w przypadku drastycznej zmiany cyklu koniunkturalnego. Zasada dywersyfikacji obowiązuje nawet przy lokatach.