Same rzetelne informacje na temat finansów - tylko u NAS!

Lojalny bank

Mity dotyczące kredytu hipotecznego

środa, 23 wrzesień 2020 at 1:52 pm

Planujesz zakup nowego mieszkania i zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego? Oto kilka istotnych informacji, które musisz znać.

Przede wszystkim pomyśl o okresie kredytowania, chociaż z racji niższych rat miesięcznych może kusić cię dłuższy okres kredytowania, to w ogólnym rozrachunku takie rozwiązanie nie jest opłacalne. Będziemy bowiem musieli z tego tytułu ponieść wyższe koszty. Dlatego warto obliczyć, ile jesteśmy w stanie miesięcznie wydać na ratę kredytu i dopasować do naszych miesięcznych wydatków wysokość zobowiązania. Nasz miesięczny budżet będzie siłą rzeczy nadszarpnięty przez ratę, dlatego powinniśmy rozsądnie obliczyć jej wysokość. Nie powinniśmy również przesadzać z wysokością kredytu. Całe zobowiązanie przyjdzie nam w końcu wcześniej czy później spłacić.

Jeśli obawiasz się o swoją kiepską ocenę w BIK, to możesz nieco wcześniej zacząć dbać o to, by pojawiły się w niej regularne spłaty kredytów, rat czy kart kredytowych. Coraz więcej banków jednak nie zwraca uwagi na nasze przeszłe zobowiązania i nawet jeśli nie miałeś dotychczas żadnych zobowiązań, nie musisz się obawiać o pierwszy kredyt. Mitem jest również to, że złożenie kilku wniosków o kredyt obniża naszą wiarygodność. Jest to oczywiście uzależnione od banku, ale takie posunięcie może nam pozwolić na wzięcie najbardziej atrakcyjnego dla nas kredytu. Często pojawiają się informacje o tym, że najlepszy kredyt otrzymamy w naszym banku, nie zawsze jest to jednak prawda. Warto oczywiście udać się do naszego banku, bo czasami formalności będzie mniej, jednak na pewno nie warto odpuszczać sobie wizyt w innych placówkach. Jednocześnie pamiętajmy, że wkład własny nie może być kredytowany, dlatego nie możemy zaciągnąć kredytu na niego, a jeśli skłamiemy w tym temacie, jest to traktowane jako złamanie prawa. Jeśli chcemy zaś zwiększyć naszą zdolność kredytową, to o prośbie o podwyżkę warto pomyśleć znacznie wcześniej. Najlepiej też, by była połączona z przedłużeniem umowy o pracę i była skorelowana z naszym stanowiskiem.

Przystępując do kredytu, warto spłacić inne zobowiązania, po co nam dodatkowe kredyty czy pożyczki, które będą nas obciążały? Na dodatek możemy przez nie utonąć w ratach, znacznie obniżą też naszą zdolność kredytową. Dobrym pomysłem może być też zrezygnowanie z karty kredytowej. Nie tylko zwiększymy w ten sposób naszą zdolność kredytową, ale i nauczymy się żyć bez możliwości finansowania swoich przyjemności w ten sposób, co na pewno poprawi naszą dyscyplinę finansową. Warto też sprawdzić swoją historię w BIK. Wystarczy wejść na stronę i wygenerować jednorazowy raport lub zainwestować w abonament pozwalający nam na wygenerowanie kilku raportów. Dzięki temu zobaczymy nasze dotychczasowe zobowiązania i lepiej przygotujemy się do tego, co nas czeka w banku. Możemy też samodzielnie obliczyć swoją zdolność kredytową domu.

Gdy już zrobimy to wszystko i znajdziemy ofertę idealną dla nas, to dokładnie przeczytajmy umowę kredytową. Najlepiej na spokojnie w domu. O wszystko, co budzi nasze wątpliwości lub jest niezrozumiałe, zapytajmy pracownika banku, na pewno nam pomoże, a my unikniemy niepokoju. Czasami możemy skorzystać też z usług prawnika, który sprawdzi, czy umowa nie zawiera żadnych kruczków. Decyzję o kredycie starannie przemyślmy, nie jest to bowiem zobowiązanie, które spłacimy po kilku miesiącach, a raczej zobowiązanie na całe życie. Dlatego tak ważna jest rozwaga, przy jego zawieraniu oraz dokładność w sprawdzaniu informacji.