Same rzetelne informacje na temat finansów - tylko u NAS!

Lojalny bank

Co się dzieje, kiedy nie spłacasz kredytu?

piątek, 30 czerwiec 2017 at 12:08 pm

Funkcjonowanie na rynku kredytowym jest proste, jeżeli spłacasz terminowo zobowiązania i charakteryzujesz się stabilnymi dochodami. A co w przypadku, kiedy bierzesz kredyt gotówkowy, ale po pewnym czasie okazuje się, że twój budżet domowy nie jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez kredytodawcę? W artykule poznasz najważniejsze konsekwencje braku spłaty zobowiązania w terminie i podejmiesz przy okazji właściwe działania naprawcze.

Kredyt gotówkowy lepiej spłacać terminowo z kilku powodów

Praktycznie każda umowa kredytowa wymaga zabezpieczenia. Akurat zabezpieczenie w bankach komercyjnych najczęściej przekracza w znaczący sposób kwotę samego kredytu gotówkowego. Przy problemach ze spłatą zobowiązania pożyczkodawca przejmuje po prostu zobowiązanie, a ty naturalnie tracisz ochronę, zdolność kredytową przy kolejnym kredycie, tracisz czas na komorników. Pożyczkodawca rozwiązuje umowę kredytową, jeżeli nie dopełniasz warunków. Po losowych kryzysach ekonomicznych skorzystasz bez problemu z narzędzia upadłości konsumenckiej. Nie każdy kredytobiorca jest uprawniony do upadłości konsumenckiej. Potrzeba tutaj sytuacji losowej, np. nagłego zwolnienia grupowego, bankructwa zakładu pracy, kataklizmu naturalnego. Przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej najlepiej skontaktować się z wyspecjalizowanym radcą prawnym. Kolejna konsekwencja to pogorszenie zdolności kredytowej. Nie płacisz bankowi rat? Z dużym prawdopodobieństwem nie otrzymasz już normalnej oferty pożyczki gotówkowej, stracisz też wiarygodność w wielu instytucjach. Wpis do rejestru dłużników jest właściwie publiczny, a to nic dobrego, nawet przy rozwijaniu własnej działalności gospodarczej. Konsekwencje braku spłaty kredytu to nie tylko utrata wiarygodności u pożyczkodawców, ale również w społeczeństwie przez wpis do ogólnodostępnych rejestrów dłużników. To bardzo istotna, niezwykle negatywna konsekwencja.

Uważaj na sprzedaż zobowiązania wyspecjalizowanym podmiotom

Duże zagrożenie to również sprzedaż twojego zadłużenia przez bank komercyjny podmiotom zewnętrznym, wyspecjalizowanym w prowadzeniu postępowań windykacyjnych. Specjaliści od windykacji po prostu przejmują twój majątek, często bez żadnych negocjacji. Chodzi bowiem o maksymalizację zysków. Negocjacje z pierwotnym pożyczkodawcą to najlepsza droga do uregulowania interesów. Bardzo często wystarczy wniesienie do umowy dodatkowych zabezpieczeń, aby ochronić się przed wskazanymi konsekwencjami braku spłaty rat.

Ochrona interesów kredytobiorcy konieczna nawet przy małym kredycie

Terminowość spłat rat to jeden z najważniejszych obowiązków kredytobiorcy. Jeżeli podchodzisz do tematu w luźny sposób narażasz się na duże konsekwencje, łącznie z przejęciem wartościowego majątku trwałego i wszystkich zabezpieczeń wprowadzonych do umowy. Korzystanie z kredytu gotówkowego, nawet niewielkiego to duża odpowiedzialność w zakresie ochrony płynności gospodarstwa domowego.