Same rzetelne informacje na temat finansów - tylko u NAS!

Lojalny bank

Jakie cechy warto rozpatrzyć przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

wtorek, 08 maj 2018 at 1:13 pm

Wejście na rynek kredytowy jest raczej prostym zadaniem pod warunkiem, że posiadasz pozytywną zdolność kredytową, czyli krótko mówiąc stabilny dochód. Jakie jednak czynniki powinieneś przeanalizować, aby poradzić sobie najlepiej z optymalizacją ofert pożyczek krótkoterminowych lub długoterminowych? W artykule zobaczysz, czym charakteryzują się kredyty gotówkowe i określisz najlepiej parametry zadłużenia w stosunku do potencjału twojego gospodarstwa domowego. Dzięki poniższemu poradnikowi zaczniesz poruszać się bardzo sprawnie po propozycjach kredytowych od banków komercyjnych, firm pożyczkowych, czy nawet inwestorów indywidualnych.

Zabezpieczenie, termin obowiązywania i inne elementy umowy kredytowej

Jedna z najważniejszych kategorii do analizy przy zaciąganiu zobowiązania to określenie zabezpieczenia umowy. Najpopularniejsze zabezpieczenie to naturalnie nieruchomość. Pamiętaj, że to kredytobiorca odpowiada za dopełnienie szczegółów związanych z określeniem prawidłowej wartości zabezpieczenia. Z tego powodu lepiej posiadać bardzo wysoką zdolność kredytową. Dzięki stabilności dochodowej unikasz bardzo często wprowadzania majątkowych zabezpieczeń. Inne formy ograniczenia ryzyka dla banku komercyjnego to podpisanie weksla in blanco. Akurat weksle in blanco podlegają natychmiastowej egzekucji. Bank komercyjny nie musi wychodzić na drogę sądową, dość skomplikowaną. Otrzymuje pieniądze praktycznie natychmiast. Z tego powodu warto przemyśleć podpisanie takiego weksla, bo jednak mocno uzależnia budżet domowy. Inne formy zabezpieczeń często spotykane na rynku kredytowym to zestaw rejestrowy, czy umowy poręczenia. Nie jest jednak łatwo znaleźć podmiot do poręczenia, który przejmie na siebie odpowiedzialność przy braku ewentualnej spłaty zobowiązania. Przy podpisywaniu umowy kredytowej zobacz, w jaki sposób zamierzasz spłacać raty. Tutaj masz do dyspozycji kilka ciekawych i istotnych pod względem ekonomicznym form. Raty równe to zdecydowanie najpopularniejsza forma, natomiast najdroższa z perspektywy kredytobiorcy. Lepiej wybierać raty malejące, dzięki którym wyraźnie zaoszczędzisz na generowaniu odsetek od podstawowej kwoty kredytu gotówkowego. Niektóre formy kredytu wymagają jednorazowej spłaty. Niektóre przedsiębiorstwa korzystają właśnie z takich możliwości, aby lepiej zarządzać płynnością, czy podczas poszukiwania nowych inwestycji. Standardowy czynnik przy podpisywaniu umowy kredytowej to długość obowiązywania zobowiązania. Kredyty długoterminowe to znacznie wyższe koszty od kredytów krótkoterminowych. Większość pożyczek krótkoterminowych zaciąga się wyłącznie w celach konsumpcyjnych, a dłuższe kredyty w celach typowo inwestycyjnych. Kredyty długoterminowe to kategoria kredytów powyżej 3 lat.

W jakiej walucie wybrać kredyt gotówkowy?

Większość kredytobiorców preferuje kredyty gotówkowe w złotówkach. Natomiast nie ma ograniczeń, jeżeli chcesz pożyczkę denominowaną w walutach obcych. To jednak dodatkowe ryzyko lub szansa na znaczące ograniczenie kosztów przy spłacie zobowiązania, w zależności od wahań kursów walutowych na międzynarodowych rynkach. Eksperci polecają z reguły zaciąganie kredytów gotówkowych w walucie, w której się po prostu zarabia. To zwiększa bezpieczeństwo budżetu domowego i nie wystawia kredytobiorcy na elementy spekulacyjne. Wystarczy spojrzeć na przykład tzw. frankowiczów, aby uzmysłowić sobie potencjał ryzyka. Teraz już wiesz, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy rozpatrywaniu kredytów gotówkowych. Co według ciebie jest najważniejsze?